3 Minute Thesis

Queen's University
Search Type

Graduate Studies

3 Minute Thesis

GRADUATE STUDIES

3 Minute Thesis

site header

​​Collage of Queen's 3MT participants

Participants

Graduate students from all disciplines are encouraged to compete in the Queen's, Three Minute Thesis Competition held each year.  As we approach each year's competition, details of our participants will be posted as they are confirmed (not in any particular order), highlighting their program and their research.  

 

Participants (2016)

Heat 1 - 22nd March 2016 (in no particular order)

Junyu Ke

Name: Junyu Ke

Program: Cultural Studies
Supervisor: Dr James Miller
Presentation: What can a moving body teach us?

Yu Qing Liu

Name: Yu Qing Liu

Program: Neurocience
Supervisor: Dr Roumen Milev
Presentation: Stimulate My Lobe, Activate My Hope

Suchita Ganesan

Name: Suchita Ganesan

Program: Computing
Supervisor:  Dr Juergen Dingel
Presentation: Software Perfection through Modeling

Chloe Hudson

Name: Chloe Hudson

Program: Psychology
Supervisor: Dr Kate Harkness
Presentation: I think, therefore I feel: Theory of mind moderates the relation between victimization and depressive symptoms in adolescents

Tham Adhikari

Name: Tham Adhikari

Program: Chemistry
Supervisor: Dr Nunzi
Presentation: Can third generation of solar cell address the issues of climate change and global warming?

Joshua Alpern

Name: Joshua Alpern

Program: Biology
Supervisor: Dr Adam Chippindale
Presentation: A glimpse through an evolutionary crystal ball

Soundarya Selvam

Name: Soundarya Selvam

Program: Pathology & Molecular Medicine
Supervisor: Dr Paula James
Presentation: "von Willebrand disease: the most common bleeding disorder you've never heard of"

Jean-Paul Martin

Name: Jean-Paul Martin

Program: Mechanical & Materials Engineering
Supervisor: Dr Qingguo Li
Presentation: Humans: an Alternative Energy source?

Midori Ogasawara

Name: Midori Ogasawara

Program:Sociology
Supervisor: Dr David Lyon
Presentation:The History of Identification

Isabel Macquarrie

Name: Isabel Macquarrie

Program: Sociology
Supervisor: Dr Rob Beamish
Presentation: Capital-Building at Camp: A Bourdieusian Analysis of an Overnight Camp for Disadvantaged Girls

Amtul Moeez

Name: Amtul Moeez

Program: Biology
Supervisor: Dr Ian Chin-Sang
Presentation: Aging "elegantly"...!!!

Heat 2 -  23rd March 2016 (in no particular order)

Caroline Wallace

Name:Caroline Wallace

Program: Neuroscience
Supervisor : Dr Roumen Milev
Presentation:Probiotics and Depression: finding a link between mental health and nutrition

Derin Kent

Name: Derin Kent

Program: Management
Supervisor: Dr Tina Dacin
Presentation: Giving strength to weak signals

Andre Brault

Name: Andre Brault

Program: Civil Engineering
Supervisor: Dr Neil Hoult
Presentation: The optimization of building design through the use of novel sensor technologies

Kelly Brennan

Name: Kelly Brennan

Program: Epidemiology
Supervisor: Dr Stephen Hall
Presentation: Does one size fit all? Investigating patients' needs and preferences for follow-up care after head and neck cancer

Gopishankar Natanasabapathi

Name: Gopishankar Natanasabapathi

Program: Physics (Post Doc)
Supervisor : Dr Vivekanandhan Subbiah
Presentation: Three dimensional simulation of radiation treatment for cancer patients

Joanna Tinus

Name: Joanna Tinus

Program: Philosophy
Supervisor : Dr Christine Sypnowich
Presentation:The Reasonable Person or Average Person? How We Should Judge in the Criminal Justice System

Justin Wong

Name: Justin Wong

Program: Pathology & Molecular Medicine
Supervisor : Dr Tomas Babak
Presentation: When Mom's DNA fights Dad's DNA: a big data approach to the hunt for genomic imprinting

Lindsay Favotto

Name: Lindsay Favotto

Program: Epidemiology
Supervisor : Dr Colleen Davison
Presentation: Connection with a Screen: The Impact of Computer-mediated Communication on the Health of Canadian Young People

Guy Thierry Tenkouano

Name: Guy Thierry Tenkouano

Program: Environmental Studies
Supervisor : Drs Brian Cumming and Heather Jamieson
Presentation:Lakes, keepers of our legacy.

Gemma Bullard

Name: Gemma Bullard

Program: Civil Engineering
Supervisor:  Drs Andy Take & Ryan Mulligan
Presentation: Landslide generated impulse waves

Robert Talarico

Name: Robert Talarico

Program: Epidemiology
Supervisor: Dr Ian Janssen
Presentation: Thinking about the combined effects of time spent in sleep, sedentary behaviour and physical activity on cardiovascular disease and obesity risk factors among children

Hoda Gharib

Name: Hoda Gharib

Program: Kinesiology & Health Studies
Supervisor: Drs Lucie Levesque & Monica LaBarge
Presentation: Choosing between the heart and the mind

Nakkiran Arulmizhi

Name: Nakkiran Arulmizhi

Program: Chemistry
Supervisor: Dr Gregory Jerkiewicz
Presentation: A cost effective state of the art facility for single crystal preparation

Heat 3 - 24th March 2016 (in no particular order)

Tristan Milne

Name: Tristan Milne

Program: Mathematics & Statistics
Supervisor: Dr Abdol-Reza Mansouri
Presentation: Using math to see inside the human body

Haitao Lan

Name: Haitao Lan

Program: Civil Engineering
Supervisor: Dr Ian Moore
Presentation: Failure mechanisms of horizontal borehole during horizontal directional drilling

Laura McKiel

Name:Laura McKiel

Program: Chemical Engineering
Supervisor: Dr Lindsay Fitzpatrick
Presentation: The role of cellular damage in the body's response to biomaterials

Sadaf Tahmasebi

Name: Sadaf Tahmasebi

Program: Chemistry
Supervisor:  Dr Gregory Jerkiewicz
Presentation: Study of the Stability and Degradation of Platinum Electrocatalysts in Aqueous Acidic Media

Ernesto Figueiro-Filho

Name: Ernesto Figueiro-Filho

Program: Biomedical & Molecular Sciences (Post Doc)
Supervisor: Dr Anne Croy
Presentation: Impact of preeclampsia upon fetal brain

Sumit Kalia

Name: Sumit Kalia

Program: Civil Engineering
Supervisor: Dr Bernard H. Kueper
Presentation: The hidden contamination

Anastasia Shavrova

Name: Anastasia Shavrova

Program: Biology
Supervisor: Dr Adam Chippindale
Presentation: Strategies on winning the game of life

Mohamed Al Guindy

Name: Mohamed Al Guindy

Program: Management
Supervisor : Dr Lew Johnson
Presentation:50 Shades of Blue.

Jordan Herbison

Name: Jordan Herbison

Program: Kinesiology & Health Studies
Supervisor: Dr Luc Martin
Presentation: Grit in Sport: Elite Athletes' Perspectives

Melanie Jansen

Name: Melanie Jansen

Program: Environmental Studies
Supervisor: Dr Allison Goebel
Presentation: Fuel Cells in South Africa; Digging Deeper than Platinum

Final -  30th March 2016 (in no particular order)

Yu Qing Liu

Name: Yu Qing Liu

Program: Neurocience
Supervisor: Dr Roumen Milev
Presentation: Stimulate My Lobe, Activate My Hope

Chloe Hudson

Name: Chloe Hudson

Program: Psychology
Supervisor: Dr Kate Harkness
Presentation: I think, therefore I feel: Theory of mind moderates the relation between victimization and depressive symptoms in adolescents

Isabel Macquarrie

Name: Isabel Macquarrie

Program: Sociology
Supervisor: Dr Rob Beamish
Presentation: Capital-Building at Camp: A Bourdieusian Analysis of an Overnight Camp for Disadvantaged Girls

Joshua Alpern

Name: Joshua Alpern

Program: Biology
Supervisor: Dr Adam Chippindale
Presentation: A glimpse through an evolutionary crystal ball

Andre Brault

Name: Andre Brault

Program: Civil Engineering
Supervisor: Dr Neil Hoult
Presentation: The optimization of building design through the use of novel sensor technologies

Justin Wong

Name: Justin Wong

Program: Pathology & Molecular Medicine
Supervisor : Dr Tomas Babak
Presentation: When Mom's DNA fights Dad's DNA: a big data approach to the hunt for genomic imprinting

Gemma Bullard

Name: Gemma Bullard

Program: Civil Engineering
Supervisor:  Drs Andy Take & Ryan Mulligan
Presentation: Landslide generated impulse waves

Hoda Gharib

Name: Hoda Gharib

Program: Kinesiology & Health Studies
Supervisor: Drs Lucie Levesque & Monica LaBarge
Presentation: Choosing between the heart and the mind

Tristan Milne

Name: Tristan Milne

Program: Mathematics & Statistics
Supervisor: Dr Abdol-Reza Mansouri
Presentation: Using math to see inside the human body

Anastasia Shavrova

Name: Anastasia Shavrova

Program: Biology
Supervisor: Dr Adam Chippindale
Presentation: Strategies on winning the game of life

Mohamed Al Guindy

Name: Mohamed Al Guindy

Program: Management
Supervisor : Dr Lew Johnson
Presentation:50 Shades of Blue.

Haitao Lan

Name: Haitao Lan

Program: Civil Engineering
Supervisor: Dr Ian Moore
Presentation: Failure mechanisms of horizontal borehole during horizontal directional drilling

Ernesto Figueiro-Filho

Name: Ernesto Figueiro-Filho

Program: Biomedical & Molecular Sciences (Post Doc)
Supervisor: Dr Anne Croy
Presentation: Impact of preeclampsia upon fetal brain