Please enable javascript to view this page in its intended format.

Queen's University
 

IT Administrative Representative List

 

Department Representative
ADVANCEMENT, OFFICE OF  Paul Finn
Jon Bennett
AGNES ETHERINGTON ART CENTRE
Jennifer Nicoll
Emily Marshall
ALMA MATER SOCIETY
Annette Paul
Dave Mayo
ANALYTICAL SERVICES UNIT Karen Topping
Paula Whitley
ANESTHESIOLOGY AND PERIOPERATIVE MEDICINE
Janet MacDonald
ANIMAL CARE SERVICES
Kathy Williams
ARCHIVES Kathy Christmas
Katie Legere
Michael Vandenburg
Judy Young
ART, DEPARTMENT OF
Diane Platt
Emily Harmsen
ART CONSERVATION
Diane Platt
Emily Harmsen
ARTS & SCIENCE, ADVANCEMENT
Paul Finn
Jon Bennett
ARTS & SCIENCE, FACULTY OF
Diane Reid
Carol Kavanaugh
ARTS & SCIENCE, FACULTY OF (F200) Diane Reid
Tammy Donnelly
ARTS & SCIENCE, FACULTY OF (F300) Diane Reid
Amanda Fulker
Heather Duguay
ARTS & SCIENCE UNDERGRADUATE SOCIETY Leanne McNeely
ATHLETICS & RECREATION
Chris Scovill
Jonathan Facun
AUDIT SERVICES
Michael Brown
Kellie Hart
BAN RIGH CENTRE
Carole Morrison
John Porter
BETTER BEGINNINGS
Stacey Garwood
Caroline Teske
BIOLOGY Julie French
Davin Carlson, Admin/PC
Robert Montgomerie, Faculty/Network Systems
BIOMEDICAL & MOLECULAR SCIENCES
Yat Tse
Anne Tobin
Eric Carstens
Anita Lister
BUSINESS, SCHOOL OF - Commerce Society, Executive MBA Program, Queen's MBA, QSB Materials Management, Queen's Executive Development Centre
Mary Senior
Ron Leakey
Alison Josselyn
Roger Boyes
Robin Spires-Holmes
Brad Barbeau
Aaron Fernandes
Michael Farrell
CAMPUS BOOKSTORE
Cindy Healy
Chris Tabor
CAMPUS PLANNING AND DEVELOPMENT
Karen Joyce
Ken Roth
CMC MICROSYSTEMS Mark Jones
Craig Jeffrey
CANCER BIOLOGY & GENETICS
John Singleton
Janet Creasy
CANCER CARE & EPIDEMIOLOGY
Jennifer O'Donnell
Tina Dyer
Cancer Center of South Eastern Ontario @ KGH See "Oncology"
CANCER RESEARCH INSTITUTE
Gladys Smith
CAREER SERVICES
Carol-Anne Bell
John Porter
Cathy Keates
CHAPLAIN'S OFFICE
John Porter
CHEMICAL ENGINEERING
Lynn O'Malley
Paul Hiles
Graydon Smith
Megan McKever
CHEMISTRY Michelle Boutilier
Ed Maracle
CIVIL ENGINEERING
Phil Brown
Paul Hiles
Graydon Smith
Debbie Ritchie
CLASSICS Susan Goodfellow
Mary Smida
CLINICAL SIMULATION CENTRE
Jeremy Babcock
Kim Garrison
CLINICAL SKILLS PROGRAM
Kathy Bowes
COMMERCE SOCIETY - See School of Business listing

COMMUNITY HOUSING
Jacqueline Thibodeau
Harry Boumeester
John Porter
Joe Da Costa
Elaine Bevens-Caird
COMPUTING, SCHOOL OF
Dave Dove
Laurie Truman
CONTINUING & DISTANCE STUDIES
Monica Desjardins
CONTINUING TEACHER EDUCATION
Barb Gertridge
CONTINUING PROFESSIONAL DEVELOPMENT, CONTINUING HEALTH EDUCATION, FACULTY DEVELOPMENT
Casey Hill
Cynthia Mangan
CORRECTIONAL LAW PROJECT
Wendy Moulton
Amber Oomen
Michael Brean
CULTURAL STUDIES
Danielle Gugler
DIAGNOSTIC RADIOLOGY
Lynne Meilleur
Tammy Kearney
DONALD GORDON CENTRE
Alex Zikakis
Claire Grazette
DRAMA Anna Zyuzin
Adair Redish
ECONOMICS Jill Hodgson
Mark Babcock
EDUCATION, FACULTY OF
Brian Zufelt
Bob Burge
Don Kersey
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
Greg MacLeod
Steve Babcock
EMERGENCY MEDICINE
Audrey Hunt
Jessica Montagner
ENGINEERING & APPLIED SCIENCE, FACULTY OF
Graydon Smith
Rod Berndt
Paul Hiles

Karen Merrill

Simon Smith
ENGINEERING SOCIETY (ENGSOC)
Jason Young
ENGLISH, DEPARTMENT OF
Karen Donnelly
Christopher Fanning
ENGLISH, SCHOOL OF
Ola Okomski
Kelly Crain
ENRICHMENT STUDIES
Jesselyn Lennox
ENVIRONMENTAL HEALTH & SAFETY
John Bullock
Mary Pople
Sandra Jeffers
ENVIRONMENTAL STUDIES
Karen Topping
Karen Depew
EQUITY OFFICE
Meri Diamond
Greg Nacu
Jill Christie
EVENT SERVICES
John Porter

Jacqueline Thibodeau

Sherman Woodman

EXECUTIVE MBA PROGRAM - See School of Business Listing
FACULTY DEVELOPMENT (HLTH SCI) Elaine Carroll
FAMILY MEDICINE
Vanessa Patterson

Mitchell Doherty

Joseph Corrigan

Laura Kennedy
Danyal Martin
Ed Cutrona
FILM & MEDIA STUDIES
Derek Redmond
Denise Arsenault
Janice Belanger
FINANCIAL SERVICES, RESEARCH ACCOUNTING
Samantha Emmons
Bill Dean
Andrew Beckett
Tanya Robinson
Beth Readman
Megan Couling
FOUR DIRECTION ABORIGINAL SERVICES
John Porter
FRENCH STUDIES/FRENCH CENTRE
Agathe Nicholson
Line Voyer
FUEL CELL RESEARCH CENTRE
Barbra Brousseau
Elzbieta Halliop
Briggit Holmgren-Purdy
GENDER STUDIES, DEPT OF
Terrie Sheen
Kathy Baer
GEOENGINEERING CENTRE AT QUEEN'S-RMC Jolanda Noble
GEOGRAPHY Kathy Hoover
John Bond
GEOLOGICAL SCIENCES Dianne Hyde
Rob Renaud
GLAXO WELLCOME CLINICAL EDUCATION CENTRE
Ana Pattison
Anne Stevenson
GLOBAL DEVELOPMENT STUDIES
Barbra Brousseau
Mark Hostetler
GOVERNMENT & INSTITUTIONAL RELATIONS
Pamela Hay-Melia
GRADUATE STUDIES
Sarah Pugh
Linda Lam
HEALTH SCIENCES EDUCATION, OFFICE OF
Carolyn Scott Lee
HEALTH SCIENCES, FACULTY OF
Jessie Griffin
Adrianna Gencarelli
HEALTH, COUNSELLING & DISABILITY SERVICES
Lauren Sharpe
Greg Watson
John Porter
HERSTMONCEAUX CASTLE David Stubbings
HISTORY Deborah Stirton-Massey
HISTORY OF MEDICINE
Jacalyn Duffin
HOSPITALITY SERVICES (SODEXHO) Sue Conners
John Porter

Jacqueline Thibodeau

Sherman Woodman

HIGH PERFORMANCE COMPUTING VIRTUAL LAB (HPCVL) Costa Dafnas
Ashley Wightman
HUMAN MOBILITY RESEARCH CENTRE
Leone Ploeg
Carolyn Heymans
HUMAN RESOURCES
Nicole Fowler
Don Cowin
Mark Garrah
Sarah Williams
Emily Johnston
HUMAN RIGHTS OFFICE
Ruth Santamaria
Margot Coulter
ICES @ QUEEN'S HEALTH SERVICES RESEARCH FACILITY
Shari Scanlan
Industrial Relations Centre Ignacio Donati
INDUSTRY PARTNERSHIPS & INNOVATION PARK
Lisa Jones
Angel Schur
INTEGRATED LEARNING
Karen Merrill
Simon Smith
Paul Hiles
Graydon Smith
INTERGOVERNMENTAL RELATIONS, INSTITUTE OF
Mary Kennedy
INTERNATIONAL CENTRE (QUIC) Steacy Tibbutt
Justin Kerr
Laura Marchese-Smith
INTERNATIONAL CENTRE FOR COMMUNITY BASED REHABILITATION
Beth Richan
Linda Peck
INTERNATIONAL OFFICE, ACADEMIC PROGRAMS
Janice Tough
Jenny Corlett
Tom Gallini
INTERNATIONAL & DEFENCE POLICY, CENTRE FOR
Maureen Bartram
(BADER) INTERNATIONAL STUDY CENTRE
David Stubbings
INTERPROFESSIONAL EDUCATION & PRACTICE (OFFICE OF) Kiley Rider
INVESTMENT SERVICES
Moira Sickling
ITSERVICES Marg Hogan
Jim Petrunka
KINESIOLOGY & HEALTH STUDIES, SCHOOL OF
Tim Dowker
Angie Maltby
KINGSTON REGIONAL CANCER CENTRE Micheline McDonald
LANGUAGE LAB
Agathe Nicholson
LANGUAGES, LITERATURES & CULTURES
Laurie Young
Margaret Maliszewska
LAW, FACULTY OF
Amber Oomen
Nancy Somers
Michael Brean
Chantal Rousseau
LAW STUDENTS' SOCIETY Amber Oomen
Michael Brean
LEGAL AID CLINIC
Sandra Tallen
Susan Reynolds
LIBRARY Maria Burns
Kathy Christmas
Kim Dixon
Nan Fern
Karyn Klenke
Paul Clifford
Lucy Lloyd-Batson
Trish Morgan
Nicola Sikkema
Michael Vandenburg
Judy Young
Sandra Morden
MARKETING & COMMUNICATIONS-GRAPHIC DESIGN UNIT
Paul Finn
Larry Harris
Graham Stratford
Kayla Lacroix
MATHEMATICS & STATISTICS
Marge Lambert
Jason Cowell
MECHANCIAL & MATERIALS ENGINEERING
Chris Barker
Chris Fowler
Paul Hiles
Graydon Smith
MEDICAL EDUCATION, POST GRADUATE
Barb Heffernan
MEDICINE, DEPARTMENT OF Clarrie Lam
Emily Briffett
MEDICINE, SCHOOL OF
Jessie Griffin
Larry Killen
Matt Simpson
Andrew Dos-Santos
Jason Palmer
Matthew Doiron
MEDICINE, SCHOOL OF (POST GRADUATE MEDICAL EDUCATION) Don Zuiker
MEDICINE, SCHOOL OF (UGME) Jacqueline Schutt
MINING, ROBERT M BUCHAN DEPARTMENT OF
Wanda Badger
Peter Auchincloss
Graydon Smith
Paul Hiles
MUSIC, SCHOOL OF
Shirley Roth
Michael Cassells
NATIONAL EXECUTIVE FORUM ON PUBLIC PROPERTY
Janet Devonshire
NCIC CLINICAL TRIALS GROUP
Nancy Dusharm
Mary Halligan
Mike Broekhoven
Joe Casey
Frana Badour
Anne Biggar
Nicole Lawrence
NEPHROLOGY
NEUROSCIENCES, CENTRE FOR
Mike Lewis
NURSING, SCHOOL OF Derek Conlon
Helen Campbell
Robert Stevenson
OBSTETRICS & GYNAECOLOGY
Phil Hahn
Bonnie McCalpin
ONCOLOGY Micheline McDonald
OPHTHALMOLOGY Maggie Black
OTOLARYNGOLOGY Shannon Landry
PAEDIATRICS Debbie Randle
PARTEQ INNOVATIONS
Nancy McIntyre
Paul Vickers
Leah McGinnis
PATHOLOGY & MOLECULAR MEDICINE
Kevin Kell
Barb Latimer
PHILOSOPHY Marilyn Lavoie
Judy Vanhooser
Sergio Sismondo
Joshua Mozersky
PHYSICAL MEDICINE & REHABILITATION
Beverly Smith
PHYSICAL PLANT SERVICES
Karen Joyce
Tracy Elliott
Philip Hart
PHYSICS Peggy Hauschildt
Steve Gillen
Gordon Campbell
PLANNING AND BUDGET Kim Akerblom
Nicole Hunniford
Sara Montgomery
POLICY STUDIES, SCHOOL OF
Maureen Bartram
Lynn Freeman
Kathleen Umanetz
POLITICAL STUDIES
Barb Murphy
Frances Shepherd
POSTAL SERVICES
Carol MacAdams
Don Dean
PREVNET PROJECT Stacey Garwood
Caroline Teske
PRINCIPAL'S OFFICE
Joanne Rose
PRINCIPAL'S RESIDENCE Sandy Fox
PRINTING, ON CAMPUS
Carol MacAdams
Steve Young
PROVOST & VP ACADEMIC (International Office)
Kim Bain
Amanda Curran
Pamela Boucher
PSYCHIATRY Susan Downey
PSYCHOLOGY Candace Hartley
Chris Degen
Justin Siu
PUBLIC HEALTH SCIENCES, DEPT OF
Lee Watkins
QSB MATERIALS MANAGEMENT - See School of Business Listing
QUEEN'S DAYCARE
Eileen Beauregard
Mary Sutherland
QUEEN'S EXECUTIVE DEVELOPMENT CENTRE - See School of Business   Listing
QUEEN'S CENTRE FOR HEALTH SERVICES & POLICY RESEARCH
Shari Scanlan
Lori VanWynsberghe
QUEEN'S MBA - See School of Business listing
QUEEN'S PROJECT ON INTERNATIONAL DEVELOPMENT (QPID) Jason Young
QUEEN'S QUARTERLY
Penny Roantree
QUFA (FACULTY ASSOCIATION)
Rhonda Clark-George
Leslie Jermyn
QUSA (STAFF ASSOCIATION) Myrna Horton
RECTOR, OFFICE OF Kathleen Julien-Michels
REGIONAL ASSESSMENT & RESOURCE CENTRE Susan Price
Marie McCarron
Greg Watson
REHABILITATION THERAPY, SCHOOL OF
Sandra Turcotte
Angelo Varriano
Svetlana Rytchkova
Martina McAllister
RELIGION, SCHOOL OF
Cheryl O'Shea
Linda Thomas
RESEARCH DATA CENTRE
Lindsay Campbell
Katie Legere
Michael Vandenburg
Judy Young
RESIDENCES (HOUSING & HOSPITALITY) Jacqueline Thibodeau
Harry Boumeester
Joe Da Costa
John Porter
Sherman Woodman
RESIDENCE LIFE
John Porter
Catherine Landon
Chauncey Kennedy
Sherman Woodman
Jacqueline Thibodeau
RESPIROLOGY
RETIREES' ASSOCIATION
Barbara Tait
RHEUMATOLOGY
SECURITY, CAMPUS & EMERGENCY SERVICES
Donna Wolf
Steve Gill
SOCIETY OF GRADUATE and PROFESSIONAL STUDENTS Sean Richards
SOCIOLOGY Wendy Schuler
SOUTHERN AFRICAN RESEARCH CENTRE
Maria Salamone
Jonathan Crush
SPEG Brian Zufelt
STRATEGIC PROCUREMENT SERVICES
Carol MacAdams
Andy Scotter
STRATHY LANGUAGE UNIT
Bonnie Hall
Anastasia Riehl
STUDENT COMMUNITY LIAISON OFFICE
Joan Jones
John Porter
SURGERY, KGH VICTORY 3 Mara Kottis
Mallory Bishop
TEACHING & LEARNING, CENTRE FOR
Louise Moran
Kaitlin McDonald
TECH VALUE NET
Lee Anne Howland
UNITED STEEL WORKERS 2010 Kelly Orser
UNIVERSITY CLUB
Valerie Winn Paul
UNIVERSITY COMMUNICATIONS
Alannah Boisvert
Craig Leroux
Keri Algieri
UNIVERSITY OMBUDSMAN (OFFICE OF)
Gail MacAllister
UNIVERSITY REGISTRAR-ADMISSIONS
Barbara MacFarlane
Merry Horton
UNIVERSITY REGISTRAR-STUDENT AWARDS
Carla Place
Terry Stover
UNIVERSITY REGISTRAR-STUDENT RECORDS & SERVICES
Tom Harper
Michael Liebana
Barbara Emorine
UNIVERSITY RESEARCH SERVICES
Patricia Ambrose
Susan Richardson
Tom Herra
UNIVERSITY RESEARCH SERVICES OFFICE OF COMPLIANCE Bethany Rentz
UNIVERSITY SECRETARIAT
Kathleen Julien-Michels
Chelsey Sisson
URBAN PLANNING, SCHOOL OF
Angela Balesdent
Jo-anne Tinlin
Ajay Agarwal
UROLOGY Joe Downey
VP (ADVANCEMENT) Paul Finn
Jon Bennett
VP (FINANCE & ADMINISTRATION) Sheena Graham
VP (RESEARCH) Brenda Lesslie
Marianne Ferris
VICE PROVOST & DEAN OF STUDENT AFFAIRS
Wendy Phillips
Debra Easter
John Porter
WRITING CENTRE, STUDENT ACADEMIC SUCCESS SERVICES, LEARNING STRATEGIES
Sue Burrows
Elizabeth Parsons

Kingston, Ontario, Canada K7L 3N6 613.533.2000